Třetí ročník festivalu Vývrtka proběhne poslední červnový víkend

Po dvou úspěšných ročnících se festival Vývrtka pomalu stává zavedenou institucí a organizátoři se přirozeně začínají rozhlížet po zahraničních jménech, která by mohli návštěvníkům hladovým po progresivní hudbě naservírovat.

Zásadním úlovkem pro rok 2018 je izraelské jazzové power trio Tatran, které již bylo headlinerem jazzových festivalů po celém světě a fúzuje elektroniku, postrock a jazz nevídaně energickým a zároveň duchaplným způsobem. Tuto lahůdku doplní další izraelský umělec Shtuby, který je návštěvníkům důvěrně znám z minulého ročníku, kde předvedl nekompromisní smršť energie a hudebních nápadů. Na jeho dokonale zvukově propracovaný live set snad ani nelze pohlížet jako na hudbu, je to devadesátiminutová návštěva hlubokého vesmíru.

Největší českou hvězdou festivalu jsou WWW Neurobeat, jejichž legendární koncert v průtrži mračen ukončil první ročník Vývrtky, podruhé přijedou také Mutanti hledaj východisko se svou existenciální diskotékou a stálice alternativního progresivního rocku První Hoře, kteří vydali v minulém roce nejlepší album své dvacetileté kariéry a na vlně její slávy nyní oblíždějí stále větší pódia. Renesanci osmdesátých let dále potvrdí experimentátoři Bert and friends, svůj balkánský jazz předvedou Free balkan quintet s Kosmickým žirafáčem Jardou Nogou za bicí soupravou a dále vystoupí stoner rockeři Uninvited, tech-jazz-metal kapela North Innergy anebo fusion-jazz čtveřice Molotow Moloch quartet.

Vývrtka – 29. – 30. 6. 2018
Kemp Peruc u Loun, U Koupaliště 104
Vstup: 420 Kč předprodej, 490 Kč na místě

Účinkující:
Tatran (Izrael), Shtuby (Izrael), WWW Neurobeat, Mutanti Hledaj Východisko, První Hoře, Bert and friends, Free Balkan quintet, Uninvited, North Innergy, Molotow Moloch quartet


Rozhovor s Matějem Kubíčkem, zakladatelem festivalu Vývrtka

Proč by si měl potenciální návštěvník z nepřeberného množství festivalů vybrat právě Vývrtku?

vývrtka koupalištěPředně je asi potřeba říci, že nemáme ambici být festival pro každého, už proto, že kapacita areálu je omezená přibližně na pět set návštěvníků. Chceme dělat akci pro lidi, kteří nad hudbou přemýšlejí, hledají nové a originální umění, zajímají se o to, jakým směrem se hudba vyvíjí a vyvíjet bude. Současnou situaci vidím tak, že hudební svět se stále ještě vzpamatovává z nebývalého propojení tradic a žánrů způsobeného internetem a nová hudba není ani tak vynalézáním úplně nových přístupů, ale kombinováním těch starých. Proto máme na Vývrtce tolik žánrově těžko zařaditelných kapel na pomezí elektroniky, jazzu a metalu a většina z nich hraje zároveň na tradiční nástroje i počítače, krabičky a elektroniku. Není to nějaké naše arbitrární rozhodnutí, současná hudba taková prostě je a my ji společně s diváky chceme zkoumat. Nutno upozornit na to, že Vývrtka není přehlídka muzikologických obskurností, měřítko energie a jakéhosi “párty potenciálu” je stejně důležité, jako instrumentální a skladatelská zručnost. Důležité pro nás je, že přinášíme velmi vyrovnanou kvalitu kapel, nemáme jednoho přeplaceného headlinera doplněného druhořadou výplní, každá jednotlivá položka v lineupu je pečlivě vybraná a přináší něco trochu jiného. Takže odpověď na původní otázku by asi byla taková, že posluchač se zájmem o současnou muziku málokde v Čechách, pokud vůbec někde, dostane tolik zajímavé hudby na jednom místě a v jednom termínu a zároveň bez festivalových tlačenic a se všemi výhodami malé akce.

Jak koncept Vývrtky vůbec vznikl?

Na prvním ročníku jsme s nadsázkou používali slogan “Vývrtka není Votvírák”, nicméně nechceme tím velké festivaly nijak hanět, spíš upozornit na to, že věc jde vzít i za druhý konec a vytvořit tak prostředí, které je pro návštěvníky v některých věcech mnohem komfortnější. U nás nejsou fronty na pivo, v areálu jsou stromy, stín, koupaliště, sportovní hřiště a v neposlední řadě kamenné záchody. Máme jedno pódium, protože považujeme za lepší vidět deset silných koncertů a mezi nimi mít čas a prostor na oddych, než lovit třicet kapel za den na pěti pódiích.

Jak se festival liší od předchozích ročníků a co bys z letošního lineupu doporučil?

První rok byl přecejen ještě trochu experimentální a do lineupu se nám zatoulalo pár kapel, které diváci úplně neocenili, druhý rok už byl mnohem soudržnější a bylo krásné vidět, jak se během koncertů areál v podstatě úplně vylidnil a všichni se přesunuli pod pódium. Z toho máme obrovskou radost – že i kapely, které leckdy podstatná část diváků nezná, mají úspěch čistě proto, že prezentují jasnou vizi a zároveň mají energii, díky které ji umějí předat i lidem, kteří je v životě neslyšeli. Letošek je pro nás nový v tom, že se podařilo zabookovat mnohem víc kapel ze zahraničí a například Tatran už jsou ve světě jazzu skutečně globální hvězdy, což pochopitelně přináší mnohem více organizační práce, protože jejich  nároky na techniku i servis jsou velké. Samozřejmě včetně nároků na honorář, naše výdaje na účinkující rostou každoročně cca o 50% a troufám si říct, že zabírají výrazně větší procento z rozpočtu, než u jiných malých a středních akcí. Doporučit jednotlivé kapely je trochu problém, protože v lineupu opravdu nevidím slabé místo, ale osobně se těším na Free Balkan quintet, kde hraje na bicí Jarda Noga, který už u nás vystoupil se svým projektem Kosmický Žirafáč a s kapelou Hm…, dále na První Hoře, jejichž aktuální deska je naprosto epická, a určitě na Shtubyho a Kontradikshn, protože jejich koncerty jsem měl čest organizovat ve své domovské dejvické Klubovně v Praze a vím že dokážou ze sebe i z publika vymačkat všechno.


Historie festivalu Vývrtka

Festival byl založen v roce 2016 s myšlenkou alternativy k opakujícím se jménům na velkých festivalech a snahou uspořádat festival současné progresivní hudby. Během tří let se podařilo vybudovat akci se silnou atmosférou, vysokou uměleckou kvalitou vystupujících a zároveň v jedinečné lokalitě s dobrou dostupností. První dva ročníky prokázaly velký zájem o koncept malé akce s žánrově rozrůzněnou, ale umělecky kvalitní hudbou. Vystoupili například W.W.W. Neurobeat, Mr. Cocoman, Vložte Kočku, První Hoře nebo izraelský Shtuby. Pro třetí ročník si organizátoři připravili ještě nabitější program s výrazně větším zastoupením zahraničních umělců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..