Nová deska Laibach dokumentuje pobyt kapely v Severní Koreji

Slovinští Laibach jsou jednou z mála kapel, které měly “tu čest” vystupovat před severokorejským publikem. Už jsou to sice tři roky, kdy komunistickou baštu navštívili, ale byl to pro ně tak silný zážitek, že teprve nyní dali dohromady materiál k tomu, aby načerpané zkušenosti proměnili v koncepční album. Nová deska nazvaná Sound of Music vyjde 23. listopadu na labelu Mute.

Na dvanáctistopém albu uslyšte úplné novinky, ale i skladby, které zazněli v dokumentu Laibach – Storyville. Snímek popisuje cestu kapely severokorejskou absurditou a prolínají jej písně s budovatelskou tématikou, ale v temném hávu, který je pro Laibach tak typický. Podobně koncepční alba vydává kapela často, vzpomeňte třeba na Volk nebo na Also Sprach Zarathustra.

Sound of Music bude zcela jistě výjimečné, protože účinkování západní kapely v zemi Kimů je vzácností. Laibach ale rozhodně nepropagují totalitní režimy, svoji hudbou i konáním ukazují na skutečnosti, které často vůbec nevnímáme, ale jsou až mrazivě přítomné.